Bittrex'e Karşı Dava Açtık!Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bittrex, bundan iki yıl önce ABD’deki regülasyonlar nedeniyle bazı ülkelerdeki kullanıcı hesaplarını dondurdu.

İran’daki pek çok Bittrex kullanıcısı şirketin bu kararı sonrasında mağdur durumuna düştü. Bu yatırımcıların büyük bir kısmı durumu gerek sosyal medyada gerek başka platformlarda duyurmaya çalışsa da çoğu başarısız oldu.

Bittrex kullanıcılarının bazıları bizimle iletişime geçmeyi başardı. Bunun üzerine verdiğimiz uzun yasal mücadele sonucunda Bittrex ile anlaşma sağlayarak hesaplarındaki paraları müvekkillerimize geri iade ettirmeyi başardık

Bittrex durumu doğru anlayamadı. Bittrex bu durumdan mağdur olan insanların İran’da kısılı kaldıklarını, başlarına gelene katlanmak zorunda kalacaklarını zannetti. Ama İran’daki bu mağdur vatandaşların Türkiye’ye vizesiz bir şekilde giriş yapabileceklerini düşünmediler. Hukuk firmamız kısa süre içerisinde paralarını geri almaya çalışan İranlı yatırımcılara yardımcı olmaya başladı.

İran’daki bu yatırımcıların mağduriyetlerinin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ekibimizden Av. Sima Baktaş, Legal Analist Max Lurya ve Av. Alan Lurya tarafından aylar boyunca yapılan araştırma ve çalışmalara göre Bittrex’in bu paraları bundan tam iki yıl önce teslim etmesi gerekiyordu


El Koyma Süreci


ABD’deki kripto para şirketleri zaman zaman diğer ülkelerdeki kripto para şirketlerine kıyasla çok daha fazla yasal sorunla karşı karşıya kalıyorlar. Bunun başlıca sebebi olarak ABD’de kripto paralara ve kripto para şirketlerine yönelik regülasyonların yetersizliği gösterilebilir. Ülkedeki kripto para borsalarının yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de yabancı ülkelere hizmet vermek.

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), ülkedeki şirketlerin ABD hükümetinin ambargo uyguladığı (Suriye, İran, Küba gibi) ülkelere hizmet vermesini yasaklıyor. Bu yasak özellikle kripto para borsaları gibi Dünya genelinde hizmet veren şirketleri etkiliyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bittrex, bundan iki yıl önce OFAC tarafından belirlenen standartlara uyum sağlamak için radikal bir karar aldı. Bittrex iki yıl önce İran gibi bazı ülkelerdeki kullanıcılarının hesabını dondurdu ve onların bakiyelerine bir süreliğine el koymuş oldu.


İade Süreci


Bittrex, İran’daki kullanıcılarının hesabını dondurduktan sonra müvekkillerimiz ile Bittrex’e karşı büyük bir mücadele vermeye başladık.

Hesabı dondurulan İranlı Bittrex kullanıcıları hesaplarındaki paralara erişemediler ve bu paraları almak için Bittrex ile defalarca kez iletişime geçtiler. Fakat bu çabaların meyve vermesi iki yıl sürdü.

Bittrex geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla bu paraların sahiplerine iade edileceğini, İran’daki Bittrex kullanıcılarının hesaplarındaki paraları çekmek için 15 Mart 2020’ye kadar süreleri olduğunu duyurdu.


Bu hikayedeki sorun şurada başlıyor:


Bittrex’in bu paraları iade etmek için iki yıl beklemesine gerek yoktu. Evet, İranlı bu kullanıcılar kelimenin tam anlamıyla hiçbir sebep olmamasına rağmen iki yıl boyunca hesaplarına erişemediler.

İranlı kullanıcıların hakkını aramak için Ekibimizden Av. Sima Baktaş ile birlikte Bittrex’e karşı mücadele veren Max Lurya, durumu şu şekilde özetlemektedir;

Dondurulan tüm hesapların on gün içerisinde OFAC’ye bildirilmesi gerekiyor. Ama Bittrex, hesapları dondurduktan ancak aylar sonra OFAC ile iletişime geçti. Bunu görünce fark ettik ki bu hesaplar aslında dondurulmamış, kısıtlanmışlardı. Bu demek oluyor ki İran vatandaşlarının Bittrex hesaplarını bundan yıllar önce kapatma ve paraları çekme hakları vardı.

Bu durumun en ilginç yanlarından biri ise Bittrex’in İranlı yatırımcıların hesabını açmak için OFAC’den veya başka bir kuruluştan izin almasına gerek olmaması. Bittrex’in bu hatası, Sima Baktaş’ın deyimiyle iki yıllık “bir gecikmeye” yol açtı:

Şartlar ne olursa olsun, bu gecikme kayıt dışı kalmış milyonlarca dolarlık ticaret kaybına yol açmıştır ve bu kaybı Bittrex kapatmalıdır.

Baktaş Bittrex’in İranlı kullanıcılara iki yıl aradan sonra iade ettiği paraların yeterli olmadığını, bu kullanıcıların Bittrex yüzünden daha fazla kayıp yaşadıklarını ve Bittrex’in bu insanlara fazladan ödeme yapması gerektiğini düşünüyor.

Baktaş konu hakkında yaptığı açıklamalarda Bittrex’in yapması gereken şeyin aslında çok basit olduğunu ancak şirketin buna rağmen devasa bir hata yaptığını ifade ediyor. Kendisinin ifadesi şu şekilde:

Eğer Bittrex (ABD’deki yasalara) gerçekten uyuyor olsaydı yapması gereken tek şey bu (İranlı yatırımcıların) paralarını iade etmek ve onları borsadan çıkarmaktı. Ama Bittrex’in o paraları tutması yanlıştı. Biz, Bittrex’in bu paraları borsaya likidite sağlamak için tuttuğundan şüpheleniyoruz.


Sahtekarlık Söz Konusu


Bittrex’in sebep olduğu bu iki yıllık gecikmenin masum bir hata olmadığını düşünüyoruz. Bize göre Bittrex’in bu davranışı tamamen kasıtlıdır.

OFAC ve diğer kuruluşlarla yaptığımız görüşmelere dayanarak söyleyebilirim ki bu paralara hiç el konulmaması gerekiyordu. Ayrıca bu hesap sahiplerinin paralarını 2017’de çekmelerine izin verilmeliydi.

Alan Lurya da bunun basit bir hata olmadığını ve hatta Bittrex’in yaptığı şeyin sahtekarlık olarak değerlendirilebileceğini söylüyor. Onun görüşlerine göre Bittrex’in yol açtığı bu sorun, İranlı yatırımcılara çok ciddi zararlar verdi:

Ben 40 yıldan uzun süredir avukatlık yapıyorum ve bu, şu ana kadar gördüğüm en ciddi sahtekarlıklardan biri. Bittrex çok büyük, belki de yüz milyonlarca dolarlık zararlara yol açtı. Bu kullanıcılar hesaplarındaki kripto paralar değer kazanırken ve kaybederken hiçbir şey yapamadan izlemek zorunda kaldılar. Onların neler yaşadıklarını hayal dahi edemiyorum. Tüm bu kaybın sorumlusu Bittrex’tir. Yasalara göre konuşacak olursak bu mücadeleden haklı çıkacağımızdan ve İranlı yatırımcılara fazladan tazminat ödeneceğinden eminim.

Bittrex’ten Dev Hata

Yukarıda bahsedilen regülasyonlara, yasalara uyması gereken tek şirket Bittrex değil. ABD’de hizmet veren Coinbase, Localbitcoins gibi diğer kripto para platformları da bu gibi yasalara dikkat etmek zorundalar.

ABD’deki regülasyonlar bu şirketlerin tamamını zaman zaman zorda bırakabiliyor, kısıtlayabiliyor. Ancak Bittrex’in İranlı yatırımcılar konusunda izlediği politika, şirketin itibarına şimdiden ağır zarar verdi.

Elimizdeki belgeler açık bir şekilde gösteriyor ki Bittrex, platformunda İranlı yatırımcıların olduğundan yıllarca haberdarmış. Bu İranlı yatırımcılar IP adreslerini değiştirmek, gerçek kimliklerini gizlemek gibi bir girişimde bulunmadılar. Bu İranlı yatırımcılar diğer onlarca borsa içerisinden ABD’deki bir borsayı tercih ettiler çünkü bu borsanın güvenli olacağına inandılar. Bittrex, ABD’nin ticari irtibatını zedelemiştir ve biz buna müsaade edemeyiz.


Sonuç Nedir?


İranlı yatırımcılar şimdilik Bittrex’e karşı verdikleri mücadeleyi kısmen de olsa kazanmış gibi görünüyorlar.

Önceden bahsettiğimiz gibi Bittrex bu yatırımcıların hesaplarındaki paraları çekebileceklerini açıkladı. Fakat biz GlobalB olarak Bittrex’in İranlı yatırımcılara fazladan ödeme yapmasını sağlamak için Amerika'da bulunan Tahkim'e başvurduk ve müvekkillerimizin zararını tazmin etmek için elimizden geleni yapacağız.

ISTANBUL OFFICE:

Barbaros Blvd 31/9 Besiktas 

Istanbul | Turkey  

+902122588121

globalb@globalblaw.com

  • LinkedIn - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle

NEW YORK OFFICE :

1330 Avenue of the Americas
12th & 14th Floors
New York | NY 10019

www.ckrlaw.com